Bir başkasının hayrına sadaka-i cariye yapılır mı?

Soru Detayı

- Yapılsa kişinin amel defteri kıyamete kadar açık olur mu ve bu sevaptan yapan da faydalanır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başkasının adına sadaka vermek caizdir. Bu, ister sadaka-i cariye olsun, isterse normal sadaka olsun, fark etmez. Başkası adına yapılan sadaka ve benzeri hayırların sevabı hem ona hem sadaka eden kimseye -ala hasebi’l-meratib- ulaşacaktır.

Nitekim Ebu Hureyre'den nakledildiğine göre, bir adam "Babam öldü, geriye mal da bıraktı. Fakat vasiyette bulunmadı, onun için tasaddukta bulunursam, bu onun günahlarına kefaret olur mu?” diye sordu. Hz. Peygamber (asm) “Evet, (olur).” diye buyurdu. (Müslim, no: 1630)

Diğer bir rivayete göre, adamın biri Hz. Peygambere (asm) "Annem ansızın vefat etti. Eğer konuşmaya fırsat bulsaydı, tasaddukta bulunurdu. Onun için tasaddukta bulunsam, bana da ecir / sevap var mıdır?” diye sordu. Hz. Peygamber (asm) buna da “Evet” diye buyurdu. (Müslim, no: 1004)

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- hadisin şerhinde şöyle demiştir:

"Bu hadis, ölünün adına hayır yapmanın caiz ve müstehap olduğuna, sadakanın sevabının ölüye ulaşacağına ve ona fayda vereceğine, ayrıca sadaka veren kimseye de fayda vereceğine delalet etmektedir. Müslümanlar, bütün bu konularda icma etmişlerdir." (bk. Şerhu Müslim, 11/84)