Binek üzerinde nasıl namaz kılınır?

Soru Detayı

- Kıyamda ya da rüku ve secde yaptığımızde ellerimiz nerede bulunmalı, kısaca görünen kısmıyla nasıl kılınmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Binek üzerinde ima ile namaz kılacak kişi, oturduğu yerden tekbir getirir ve ellerini bağlar. Namazda rükû ve secde yerine başla işaret etmektir. Bu şekilde namaz kılan kişi rükû için başı biraz eğer, secde için ise rükûdan biraz daha fazla eğer.

Secdede başını yere koyamayan kimsenin, bir şeyi başına kaldırarak ona secde etmesi caiz değildir.