Binaların altında bulunan mescitlerde cuma namazı kılınabilir mi? Karşımızda bulunan bir sitenin mescidinde, müftülüğün verdiği bir imamla cuma namazı kılıyoruz. Bir arkadaşımız camide ve kalabalık yerde kılmamız gerektiğini söyleyip kendisi gelmiyor?..

Binaların altında bulunan mescitlerde cuma namazı kılınabilir mi? Karşımızda bulunan bir sitenin mescidinde, müftülüğün verdiği bir imamla cuma namazı kılıyoruz. Bir arkadaşımız  camide ve kalabalık yerde kılmamız gerektiğini söyleyip kendisi gelmiyor?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazının sıhhatinin şartlarından biri de izn-i âmm olmasıdır. Yani herkese açık olmasıdır.

Bu şarta göre caminin veya mescidin herkese açık tutuluyor ve cemaatin gel­mesi için ezan okunuyorsa elbette cuma namazı kılınır ve geçerlidir.