Bilim adamlarının görüşlerinden hayatın başlangıcı ile ilgili kısa bir açıklama yapabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayatın başlangıcıyla ilgili olarak; jeoloji ve biyokimya kitaplarında bilim adamları tarafından ileri sürülen görüşleri şöyle özetlemek mümkündür:

Kâinat 15-20 milyar yıl önce bir patlamayla meydana getirilmiştir. Çok kısa süre içerisinde helyum (He) ve hidrojen (H) gibi elementlerin teşekkül ettiği patlama sonucunda, gezegenler ve dünya, daha sonra elementler hâsıl edilmiş, milyarlarca yıllık bir dönemde de elementlerin birleştirilmesi sonucu bileşikler teşekkül ettirilmiştir.

Bundan 4,5-5 milyar yıl önce yeryüzünde hayat başlamıştır. Dünyamızdaki ilk atmosferin; su buharı, metan, diğer hidrokarbonlar, siyanür asidi, amonyak ve hidrojen sülfürden oluştuğu ileri sürülmektedir. Daha sonra bitkilerin fotosentez yapması sonucunda O2 atmosfere katıldığı ve sürekli elektrik boşalımlarının sonucunda organik maddelerin sentezlendiği ve bu organik maddelerden de hayvanî yapıların sentezlendiği belirtilir. Bu görüşlerin bir kısmı desteklenmeye değer görüşlerdir.

Fakat bu bilim adamlarının görüşlerinden birçoğu dayanaktan yoksundur.