Bilgisayar ya da televizyon açıkken orada namaz kılınır mı?

Soru Detayı
Televizyonun bulunduğu yerlerde namaz kılınmaz diye biliyorum. En azından açıkken kılınmadığına eminim diyebilirim. Peki TV değil de bir bilgisayar ekranı açıksa ya da bilgisayar varsa, namaz kılınır mı bu yerde?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Televizyon ve bilgisayar bizzat haram değildir. Ama bu aletlerdeki görüntüler, huşu içinde namaz kılınmasına engel olduğunda mekruh olur. Dikkat çekici bir görüntü olmasa da fotoğraf bulunan odada namaz kılmak gibi mekruh olur. Bu görüntü namaz kılanın görüş alanına ne kadar yakınsa kerahette o kadar artar.