Üzerinde çeşitli resimler bulunan giysi ile namaz kılmak caiz midir?

Soru Detayı
Üzerinde herhangi bir hayvanın veya çizgi kahramanın, aslına hiç benzemeyen, yani karikatürize edilmiş resimleri bulunan elbise ile namaz kılmak caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elbisenin içinde, üstü kapalı resimlerin hiçbir engeli yoktur. Ancak resmin üstü açıksa, mekruh olmakla beraber namazımız olur.

Elbisede resim var diye namazı terk etmek doğru değildir. Resim olmayan elbiseyi giymek daha güzeldir. Ama resimli elbise namazı bozmaz.

Hatta seccade yerine kullanılan gazetelerde namaz kılmak caizdir. Onlardaki resimler namazı bozmaz. Yalnız secde ettiği ve alnın değdiği yerde resim olmasın yeter.