"Beni nasıl seviyorsun?” sualine "Kördüğüm gibi." diyen hadis sahih midir?

Soru Detayı

- "Beni nasıl seviyorsun?” sualine "Kördüğüm gibi" diyen hadisin sıhhati hakkında alimler neler söylemiştir?
- Aişe validemiz Peygamberimiz'le (Aleyhissalatu Vesselam) yeni evlenmişti. Eşinin kendisini sevip sevmediğini; ne kadar ve nasıl sevdiğini merak etmekteydi. Aişe validemiz bu düşüncesini Peygamberimiz'le (Aleyhissalatu Vesselam) konuşmadan edemedi. "Ey Allah’ın Rasulü, beni seviyor musun?" Peygamberimiz: "Evet, ya Aişe, tabi seviyorum!" dedi. Aişe validemiz nasıl sevdiğini de merak ediyordu? Hemen sordu. "Beni nasıl seviyorsun?" Peygamberimiz sevgi şeklini tanımladı, sevgili eşine: "Kördüğüm gibi."
- Bu cevap Aişe validemizi çok sevindirmişti. Çünkü kördüğüm açılmazdı. Açılmayan, bitmeyen sırlı bir sevgi demekti. Alacağı cevap onu çok mutlu ettiği için, Aişe validemiz Peygamberimiz'e sık sık sorardı: "Ey Allah’ın Rasulü, kördüğüm ne alemde?" Peygamberimiz, Aişe validemizi memnun eden cevabı verirdi her defasında: "İlk günkü gibi..." (İbn Hanbel, Müsned, 6; 210)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Soruda gösterilen kaynakta böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

- İbn Hacer’in bildirdiğine göre, Darekutnî, bu rivayeti “Garaibu Malik” adlı eserde zikredildiğini ve bunun batıl/uydurma olduğunu belirtmiştir. (bk.İbn Hacer, Lisanu’l-mizan\ Beyrut,1390/1971- 1/242)

- Bu rivayetin senedinde yer alan ravilerin -ikisi hariç- hepsi zayıftır. Özellikle Muhammed b. Sehl el-Attar adlı ravi hadis uydurmakla ünlüdür...