Başka bir ilah edinme, ne demek?

Soru Detayı

- İsra suresi 22. ayette geçen “Allah ile birlikte başka bir ilâh edinme!” ayeti ne demektir, örnekler vererek açıklarsanız memnun olurum, muhatap kimdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bunun manası, Allah’ın varlığına iman etmekle beraber, ona şirk/ortak koşmayın demektir.

- Bu hitap aslında genel insanlaradır. Fakat bunun ne kadar önemli bir konu olduğunu belirtmek hikmetiyle ilk görünürde Hz. Peygambere (asm) hitap edilmiştir. Zira, Allah’ın en seçkin, en saygın kulu olan Hz. Muhammed (asm) gibi bütün insanların efendisi ve biricik sevgili elçisine böyle bir uyarının yapılmış olması “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla!” ifadesindeki gibi bedi bir belagat örneğidir.

Bu ayetin hemen ardından gelen ayette “anne-babaya karşı saygılı olmayı” ifade eden cümlenin işaretiyle buradaki muhatap Hz. Peygamber (asm) değildir. Zira, onun annesi-babası çoktan vefat etmişler.

- Allah’a şirk koşmanın dereceleri vardır. Puta tapmak, dünyanın gayrimeşru lezzetlerini Allah’ın emir ve yasaklarına tercih etmek, riyakârlık-gösteriş yapmak, dini istismar etmek vs. birçok şeyler kendi çapında birer küçük-büyük şirktir.

“Hakkın hatırı âlidir, başka hatır ve hatıralara feda edilmemelidir.” düsturu pek önemlidir.

Bir hadis-i şerifin rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Gösteriş, karıncanın (yürürken çıkardığı) ses hışırtısından daha gizlidir.” (bk. İbn Hanbel, 32/383).