Bana zulmeden babamı sevmek zorunda mıyım?

Soru Detayı

- Babam biz küçükken bize çok zulmetti, onu yine de sevmek zorunda mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, Kur’an-ı Kerim'de mealen şöyle buyurmaktadır;

Rabbin;

- Kendisinden başkasına kesinlikle ibadet etmemenizi ve

- Ana-babaya ihsan edip güzelce iyilik yapmanızı emretti.

Eğer onlardan biri veya ikisi senin yanında ihtiyarlığa erişirse, hiçbir şartta sakın ola ki ana-babana;

- "Öf!" bile deme!

- Onları azarlama!

- Onlara kerim ve gönül alıcı tatlı söz söyle!

Ana-babana;

- Merhametle ve alçak gönüllülükle, tevazu ile kol kanat ger ve

- "Rabbim! Onlar beni küçükken nasıl merhamet edip yetiştirdilerse, sen de onlara öyle merhamet eyle!" diye dua et! (İsrâ, 17/23-24)

İnsana ana-babasına iyilik etmesini tavsiye edip emrettik. Ancak eğer o ikisi, hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana şirk koşman için seni zorlarlarsa, o takdirde o ikisine itaat etme! (Ankebut, 29/8)

En güzeli ve mükemmeli ve dahi Allah’ın razı olacağı davranış her şartta anne ve babamıza hürmetle, şefkatle ve sevgiyle yaklaşmaktır.

Böylece hem Allah’ın rızasını kazanacak ve belki bu olumlu ve güzel halimizden dolayı onlarda bir katılık varsa, kalplerinin yumuşamasına ve Allah’ın rızasına uygun hareket etmelerine vesile olacağız.

Sualinizin tam karşılığına gelince; ana-babayı her şartta sevmenin daha faziletli olacağını söylemekle beraber, sevemeseniz de asla kin, nefret ve düşmanlık beslemeyin.

Şefkatli bir doktor, her tarafı yaralı hatta bulaşıcı hastalıkları da olan bir hastasına asla düşman olamaz, onun hastalıklarına düşman olur, gerekli tedbirleri alarak en güzel ve en faydalı şekilde tedavi etmeye çalışır.

Bir Müslüman da sadece anne babasını değil, bütün müminleri sever ve sevmelidir, ne kadar hatalı kusurlu olursa olsun onlara düşman olamaz, hatalarından nefret etse bile, o hataların sahibi olanlardan nefret edemez, kin besleyemez, onların o hatalarından kurtulması için çalışır.

Zira kalbinde iman olan herkes elmas gibidir, elmas ne kadar kirli olursa olsun yine elmastır.

Şu halde bir mümin, bütün müminleri imanlarından dolayı sever ve sevmeli, kötü halleri varsa acımalı ve elinden gelirse ıslahı için lütufla çalışmalı, gayret göstermeli ve Allah'ın affetmesi için dua etmelidir, eğer varsa bir hakkı hemen affetmelidir.

Bununla beraber, anne baba da olsa hiç kimsenin Allah’ın emirlerine karşı olan taleplerini yerine getirmememiz ve kendilerine de sebebini anlatmamız gerekmektedir.

Ancak hürmet, saygı ve alakada eksiklik gösteremeyiz; velev ki zulüm etsinler, hatta Müslüman olmasalar bile.