Bakara Suresi 226. ayetin sonu neden "Allah çokça bağışlayıcı ve merhamet edicidir" ifadeleri ile son buluyor?

Soru Detayı

- Bu ayette hem sakındırma hem bağışlama bir arada gibi sunulmuş; hikmeti nedir acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakara Suresi, 226. ayetin meali şöyledir:

"Hanımlarına yanaşmamaya yemin edenler için dört ay beklemek vardır. Eğer yeminlerinden dönerler ise (bilsinler ki), Allah çokça bağışlayıcı ve merhamet edicidir."

Ayetin Açıklaması:

Bu çeşitten olmak üzere, kadınlarından kaçınarak îlâ yapanlar, yani eşi ile cinsel birleşme yapmamak üzere yemin edenler için, dört ay bir süre vardır. Dolayısıyla, bu süre içinde, fey yapanlar, yani yemini bozup davranışları ile yeminlerinin aksini yaparak dönerlerse, şüphesiz ki Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Allah, bozdukları yemine karşılık kefaret ile onları bağışlar. (bk. Elmalılı Tefsiri)

İla, kişinin hanımı ile cinsi münâsebette bulunmayacağına dair yapmış olduğu yemindir. İşte bu meseleyi, «Kadınlarına yaklaşmamaya yemin edenler için dört ay beklemek vardır.» ayeti izah etmektedir. Yani bu tür yemin edenler, dört aya kadar yeminlerini bozmayabilir, hanımları ile bir araya gelmeyebilirler. İmam-ı Şafiî'ye göre, bu müddet bittikten sonra bir talakla boş olunur.

İmam-ı Hanefî'ye göre, eğer ilâ müddetinde hanımla birleşir veya birleşeceğine dair söz verirse dönüşü doğru olur. Cinsi münâsebette bulunduğu takdirde kefaret gerekir. Aksi takdirde bir talakla boşanmış olur. Şafiîler, «Dört ay müddet bittikten sonra, ya bir araya gelip kefaret vermek veya boşanmak teklifi ile karşı karşıya bırakılır. Hiç birisini yapmadığı takdirde kadı (hâkim) hanımın boşanmasına karar verir.» derler. (bk. Ali Arslan, Büyük Kur’an Tefsiri, 2/89.)