Bahçede mezar çıkarsa ne yapmalı?

Soru Detayı

- Bir akrabam, 4-5 sene önce aldığı arsa üzerinde ev yaptı. Evinin bahçesinde su sondaj kuyusu açılırken 2 mezar çıkmış. Bölgede mezarlık rivayetleri de var.
- Bunun mahsuru, şer'i olarak hükmü, yapması gerekenleri, tavsiyelerinizi rica ediyoruz.
- Yani muhtemel başka mezarda olma ihtimali varsa. Mezar üstünde yaşamak rahatsız etmiş.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu arsa evvel zaman içinde mezarlık veya birkaç kişinin mezarı olsa da terk edilmiş. Artık oraya defin yapılmıyor. Mezarlar da belli değil.

Böyle yerler kazıldığında ölü kemiği çıkarsa, bu kemikler bir beze sarılır ve yakındaki bir mezara gömülür.

Akrabanız rahatsız olmasın ve endişe etmesin...

Ayrıca, ölmüş insan kemiklerinden değil, yaşayan bir kısım insanların şerrinden korkmak gerekir.