Bach çiçek terapisi caiz mi?

Soru Detayı

- Bach çiçek terapisi denilen, çiçeklerin insanda fayda sağladığı (vesile olarak tabii ki) çiçeklerden toplananların tüketim haline gelebilmesi için, alkol kullanılıyor. Daha doğrusu bozulmaması için. Alkolün alkollük hali kalmadığı söyleniliyor.
- Bu durumda bunu kullanmak caiz mi?
- Yoksa yine de alkol mü sayılıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada önemli olan alkolün kimyasal analizini yapıp, onun kendi huviyetinden tamamen sıyrılıp başka bir şekle girip girmediğini tespit etmektir. Eğer söylendiği gibi alkol -şarabın sirkeye dönüşmesi gibi- bir mahiyet değişikliğine giderse caiz olabilir, aksi takdirde olmaz.

Kimyasal tepkimesini, reaksiyonunu kimya uzmanları tarafından tespit edilmeden kullanılması sakıncalı olabilir, özellikle takvaya aykırı olur.