Babanın işlediği bir yanlışın veya günahın cezasının çocuğundan çıkması adaletsizlik değil midir?

Soru Detayı
- Bir çocuğun çektiği sıkıntı, babasının günahından dolayı olabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle, ahirette her suçlu kendi cezasını çeker. Orada ne evlat babasının günahından dolayı bir azaba uğrar ne de hesaba çekilir.

Dünyamız bir imtihan yeri olduğu için, çoğu meselelerin hikmet boyutu bizim noksan bakışlarımızın dışında kalmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Hz. Musa (as)'nın kıssasında anlatıldığı gibi, bizim adaletsizlik olarak gördüğümüz nice şeylerin altında hikmetler yatmaktadır. Bizim anlamamamız, o meselede ilahi adaletin tecelli etmediğini göstermez.

Masum kişilerin başına gelen musibetlerin bazı hikmetlerini şu şekilde değerlendirebiliriz:

a. O çocuğun başına gelen musibette kaderin bir hissesi vardır. Çocuğun yaptığı bir haksızlık her ne kadar amel defterine günah olarak yazılmasa da o haksızlığın etkisiyle bu dünyada böyle bir cezaya müstehak görülmüş olabilir.

b. Çocuğun çektiği sıkıntı babaya daha fazla ızdırap vereceğinden, zulmeden baba böyle bir ceza ile karşılık bulmuş olabilir.

c. Çocuğun çektiği sıkıntı, gelecekte işleyeceği günahlara kefaret olur veya gelecekteki mükafatlara bir mükaddime hükmünü alır.

d. Çocuğun çektiği sıkıntı, cennetteki makamının yükselmesine bir vesiledir.