Babamın eşi bana mahrem mi?

Soru Detayı

- Babamın eşi ile bir evde yaşamamda kusur var mı?
- Babam ve eşiyle bir ortamda yaşayabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mahrem, birbiriyle evlenmesi dinen yasaklanmış akraba anlamında bir fıkıh terimidir.

Babanızın evlendiği kadın size mahremdir, mahremiyet noktasında öz anneniz gibidir.

Konuyla ilgili ayet meali şöyledir:

“Geçmişte olanlar bir yana babalarınızın nikahladığı kadınlarla evlenmeyin; çünkü bu bir edepsizliktir, iğrenç bir şeydir ve kötü bir yoldur.” (Nisa, 4/22)

Buna göre, babanızın eşi ile bir evde yaşamanızda bir sakınca yoktur, babanız ve eşiyle bir ortamda yaşayabilirsiniz.