Azrail bir insandan ruhunu kaç dakikada alır?

Soru Detayı

- Mesela Azrail canımı almaya geldi kaç dakika içerisinde ruhumu bedenimden çıkarır ne kadar zaman da can veririm?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Azrail’in canları almasının zamanı belli bir standarda bağlı değildir.

Kaldı ki, Azrail’i görmeden kaç dakika canımızı alacağını tahmin etmek mümkün değildir. Çünkü, Azrail’in canı bedenden çekip alması ile ölümün keşif kolları olan hastalıkların, ölüm sekeratının verdiği acıların zamanı farklıdır. Bu da Allah’ın hikmetine uygun öngördüğü takdirine bağlıdır.

Kalp sektesinden gidenler sanki bir anda ölüyor. Akciğerden ölenler bazen günlerce hasta yatıyor.

Şunu söylemeliyiz ki, bazı kimselerin günahları ölümcül hastalıktan ötürü silinir. Bazıları da bu hastalıktan ötürü bir velayet derecesine ulaşır.

Bunun için bu konuyu düşünmek yerine, o duruma geldiğimizde, elimizde olması gereken manevi azığımızı tedarik edip etmemek olmalıdır.