Ayetlerin de dahil edildiği dualarda, duadan ayete geçerken "besmele" çekilmeli mi? Muayyen günlerde bu dualar okunabilir mi?

Soru Detayı
Sitede yazılı Hızbul Hasin, Masun, İsmi Azam gibi çok ayet içeren dualar muayyen günde okunabilir mi? Yazılı oldukları kağıtlara dokunulabilir mi? Bu dualarda salavattan ya da başka bir dua sözünden ayete geçiyor; bu sırada ve her seferinde (metinde yazmıyor ama) besmele çekmeli miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dualar arasında dua ayetlerini okurken her seferinde "besmele" çekmek şart değildir. Çünkü bu ayetler dua makamında okunmaktadır. Metinde yazıldığı şekilde okuyabilirsiniz.

Muayyen günlerde Kur'an'daki dua ayetleri dua ve istiaze manasıyla okunabilir.