Ayetlerden, ne yaparsak yapalım aynı saniyede öleceğimiz anlaşılmıyor mu?

Tarih: 25.05.2021 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Ömrümüz ayetlerde dediği gibi belli bir süre için ise ve biz ayetlerde dediği gibi evlerimizde dursak da öleceksek bugün spor yapsak da yapmasak da kendimize dikkat etsek de etmesek de yine aynı yaşta öleceğimizi mi anlamalıyız?
- Allah ayetlerde (Al-i İmran 154, 156, 168) onlar savaşa gitmeselerdi bile o an öleceklerdi, diyor. Buradan bu anlaşılmıyor mu?
- Yani biz doğduğumuz anda bir kum saati misali zaman bizim için akmaya başlıyor ve bitince ne yapmışsak yapalım o anda öleceğimiz manasında değil midir ayetler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu ayetlerde ifade edilenler doğru anlaşılmıştır. “Ecel mukadderdir, tagayyür etmez.” vecizesi bu ayetlerden çıkarılmıştır. 

Bu gerçek, şu ayetlerde ve benzeri daha birçok ayette açık olarak ifade edilmiştir:

“Her ümmet için bir ecel vardır. Onların ecelleri gelince, ne bir saat ertelenebilirler ne de öne alınabilirler.” (Araf, 7/34)

“... Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler ne öne alınabilirler.” (Yunus, 10/49)

“Oysa Allah, kendi eceli gelmiş bulunan hiçbir kimseyi kesinlikle ertelemez. Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.” (Münafikûn, 63/11)

İnsanların ecelleri, sadece Allah tarafından bilindiğine ve -Allah bildirmedikçe- kendilerince keşfedilmesi mümkün olmadığına göre, yaşamak için gerekli tedbirleri almaları kulluk vazifelerinin bir gereğidir.

Örneğin, ölümden önce hayatın değerini bilmek, hastalanmadan önce sağlığı korumak, hastalanınca tedavi olmak gibi tedbirlere başvurmayı... bir görev bilmeli ve ona göre maddi-manevi her türlü meşru yolu kullanmalı; ondan sonra tevekkül edip sonucu sonsuz hikmet ve rahmet sahibi olan Rabbimize bırakıp, ona itimat ederek huzur içinde yaşamanın keyfine bakmalıyız.

İlave bilgi için tıklayınız:

Her şey mukadder olduğu halde, neden özellikle ecel ve rızık ...
Yeni doğan bebeğin ölümü ecel mi?
Ecel Değişir mi? (Video).
İnsanoğlunun ömrünü uzatması mümkün müdür?
Bir tabiî afette ölenlerin hepsinin eceli birden mi gelmiştir ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun