Atomun yapısını açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zerre konusunu daha iyi anlamak için atomun yapısının da anlaşılması gerekir.

Kanun-u İlâhi olarak adlandırabileceğimiz kâinatta çeşitli kuvvetler vardır: Elektro manyetik kuvvet, zayıf çekirdek kuvveti, şiddetli çekirdek kuvveti, kütle çekim kuvveti.

Şiddetli çekirdek kuvveti; kısa mesafede zayıftır, uzun mesafede ise çekicidir. Yani çok uzaktayken şiddetlenir, yakın mesafede zayıftır.

Çekim kuvvetine graviton denir. Bu kuvvet kâinatta bütün gezegenleri bir arada tutar. Gluon da parçacık fiziğinin temel parçacıklarındandır. Kuarklarla birleşerek temel parçacıkları teşkil ederler. Glounlar, kuarklarla güçlü etkileşim içindedir.

Parçacık fiziğinde çekirdek kuvvetinden etkilenen atomaltı parçacıklara hadron adı verilir. Hadronlar temel parçacıklar olmayıp kuark ve anti-kuark olarak adlandırılan fermiyonlar ve gluon olarak adlandırılan bozonlardan oluşan bileşik parçacıklardır. Gluonlar kuarkları bir arada tutan kuvvetli etkileşimin taşıyıcısıdır.

İsviçre’de gerçekleştirilen hadron çarpıştırıcısı deneyinde, atom altı parçacıkların parçalanmasıyla enerji ortaya çıkarma hedeflenmektedir. Aynı zamanda bu deneylerde anti madde bulunarak atomu, zerreyi, maddeyi anlamak amaçlanmaktadır.