Aşı yaptırmayan kul hakkına girmiş olur mu?

Soru Detayı

- Salgın hastalık zamanında, örneğin kovid 19 virüsünün olduğu şu dönemde, aşı yaptırmak istemeyen, kul hakkına girmiş olur mu?
- Aşı ile ilgili İslami ölçü ne olmalıdır?
- Aşı yaptırmak istemeyen, diğerlerinin kul hakkına girmiş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aşı yaptırmadığı için virüs bulaşan bir kimse, bunu da başkasına bulaştırırsa, hem kendi sıhhat ve hayatını hem de başkasınınkini koruma tedbiri almadığı için sorumlu olur.

Bir kimsenin sağlığına zarar veren, onun hakkına girmiş bulunur.

Fıkıhta zann-ı galip (kuvvetli zan ve kanaat) ile amel edilir. Aşının lehinde olan bilim adamlarının sayısı ve argümanları kuvvetli zan için yeterlidir.