Araziyi ihya ve mal edinme şartları nelerdir?

Soru Detayı

- Arazi hukuku, arazisini kullanmayan ve bu süre yirmi yıl olmuş ise, dinen bunu başka bir kişi kullanabilir mi?
- Aynı şeyler devlet arazisi için geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Osmanlı döneminde araziler, devlet tarafından ikta’ yoluyla insanlara verildiği için, malın asıl sahibi devlet sayılırdı. Onun için, belli bir süre zarfında araziyi ekmeyen kimsenin elinde, o mal muattal / boş, verimsiz kalmasın diye ondan alır, onu ekebilen birisine verebilirdi.

Bildiğimiz kadarıyla, bugün Türkiye topraklarının her yerinde tapularla tescil edilmiş özel mülkiyet söz konusudur. Arazinin sahibi ister onu eksin, ister ekmesin, kimsenin onu elinden alma hakkı yoktur. Özellikle fertlerin bu konuda hiçbir yetki ve salahiyetleri söz konusu değildir.

Devlet belli zamanlarda, vatandaşların ve ülkenin yararına gördüğü takdirde bazı tasarruflarda bulunabilir. Bunun ölü araziyi hayata geçirmekle bir ilgisi yoktur.