Apartmanda veya mahallede aç olandan sorumlu muyuz?

Soru Detayı

- Komşusu açken tok yatan bizden değildir, hadisine göre, biz bir apartmandan mı sorumluyuz yoksa bir sokaktan mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis-i şerif şöyledir:

"Komşusu açken tok olarak yatan kimse bizden değildir." (Hakim, Müstedrek, 4/183, h. no: 7307)

Sadece apartman komşusundan değil, mahalle komşusundan da sorumluluk vardır.

Âlimlerin bildirdiğine göre, komşu kavramı farklı değerlendirilmiştir.

Komşu deyiminin kapsamı ile ilgili olarak Hz. Ali (r.a) çevrede "sesi işitilenlerin" komşu olduğu görüşündedir.

Hz. Aişe (r.a) da her taraftan kırk evin komşu olduğunu ve bunların komşuluk hakkına sahip bulunduklarını bildirmiştir.

Ayrıca, komşu tabiri, hiçbir ayırım yapılmadan, Müslüman-kâfir, abid-fasık, dost-düşman, yerli-misafir, iyi-kötü, yakın-uzak bütün komşuları içine alır. (Tecrid-i Sarıh Tercümesi, 12/130)

Komşusunun, kendisinde ne gibi hakları bulunduğunu soran bir sahabeye Hz. Peygamber (asm) şöyle cevap vermiştir:

"Hastalanırsa ziyaretine gidersin, vefat ederse cenazesini kaldırırsın. Senden borç isterse borç verirsin. Darda kalırsa yardım edersin. Başına bir felâket gelirse teselli edersin. Evinin damını onunkinden yüksek tutma ki, onun rüzgârını kesmeyesin. Ya senin ne pişirdiğini bilmesin ya da pişirdiğinden ona da ver." (Y. Kandehlevi, Hayâtü`s-Sahâbe, 3/1068)

Ancak hadiste “bizden değil” ifadesi küfre değil, Hz. Peygamberin (asm) bu konudaki ahlakına aykırı davranıldığına işaret etmektedir.