Zengin bir kimse yalnızca zekat verse, geri kalan parasından istediği gibi harcayabilir mi; (zekattan başka) hayır hasenat da yapmalı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimsenin malından vermesi farz olan miktar zekat miktarıdır. Bunun haricinde dilerse nafile olarak hayırda bulunabilir. İsterse zekat miktarı verir geri kalanını da istediği gibi harcar. Kişi malını helal yolda istediği gibi harcayabilir. Lüks evler, arabalar alabilir.

Ancak sünneti seniyye dairesinde hareket edip hayır hasenatta bulunmak çok sevaplıdır. "Komşusu açken tok yatan bizden değildir." hadisi tavsiyesine uyup fakirleri gözetmek zenginlerin düşünmesi gereken hususlardır.

İslam aleminde aç ve hastalık içerisinde perişan olan milyonlarca insan bulunmaktadır. Bir Müslümanın bunlara karşı duyarsız kalması doğru olmaz.

Ancak her halükarda parasından zekat dışında hayırda bulunmazsa da günah işlemiş olmaz; büyük sevaptan mahrum kalmış olur.