İnsanlara amel defteri ne zaman verilir? Kabirde azap çeken insan cennete gidebilir mi?

Tarih: 12.03.2007 - 19:31 | Güncelleme:

Soru Detayı
Tv de yayınlanan bir dizide, insanlar öldükten hemen sonra bir vicdan muhasebesi yapılıyor ve imanına (ameline) göre sağ veya sol elden defteri veriliyor.Ardından cennete veya cehenneme götürülüyor. Ölümden sonrasının önce kabirde ilk sorgu, ardından mahşerde asıl sorgu şeklinde olup, sonrasında defterin verilmesi gerekmiyor mu? Sırat köprüsünden geçiş bu sıralamanın neresinde kalıyor? Müslüman biri, kabirde azap çekebilir mi? Şayet çekerse ardından cennete girmesi mümkün değil midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kabir alemi gaybi bir konudur. Bu bakımdan o alemdeki hesap ve sorgu sualin mahiyetini Peygamberimizin (asm) anlattığı şekilde bilmekteyiz.

Kişi vefat ettikten sonra kabirde münker ve nekir tarafından sorgu suale çekilir ve eğer mümin ise kabri cennet bahçesine döner; şeyet cehennemlik ise kabri cehennem çukurlarından bir çukur haline gelir.

Müminlerin ahirette ve mahşerde çektikleri sıkıntılar günahlarına keffaret olur. Bu bakımdan günahları sevabından çok olan bir insan kabir ve mahşerde çektikleri sıkıntıdan dolayı günahları azalır ve cennetlik bir insan olabilir.

İnsanlar mahşerde hesaba çekilir ve amellerine göre defterleri sağından, solundan verilir. Ondan sonra sırattan geçerler.

İlave bilgi için tıklayınız:

Kabirde sorgu sual nasıl olacak açıklar mısınız?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun