KOMŞULUK

KOMŞU HAKKI

  • Her kim malına, çocuğuna zarar verir korkusu ile komşusuna kapısını kapatırsa, bu adam mü'min değildir. Komşusu, kötülüğünden emin olmayan kimse de mü'min değildir. Komşunun hakkı nedir bilir misin? Senden yardım dilerse edersin. Senden borç isterse borç verirsin, fakir düşünce tekrar borç verirsin. Hastalanınca ziyaret edersin. Güzel bir şeye erişince tebrik edersin, başına bir felaket gelirse sabır dilersin. Vefat edince cenazesine gidersin. İzni olmadan rüzgarını kesmemek için binanı yükseltmezsin. Tencerendeki yemeğin kokusu onu imrendirince, hemen o tencereden ona ayırırsın. Meyve satın alırsan ona da hediye et, böyle yapmazsan o meyveyi evine gizlice getir, çocuğun o meyveleri dışarı çıkarıp onun çocuğunu imrendirmesin. (Haraiti)
  • Yanındaki komşusu aç iken, bunu bildiği halde tok olarak geceyi geçiren bizden değildir. (Taberani)
  • Hz. Aişe (ra) anlatıyor: "Bir gün, "Ey ALLAH'ın Rasulü (asm)!  İki komşum var, hangisine öncelikle hediyede bulunayım?" dedim.  "Sana kapı itibariyle hangisi daha yakınsa ona!" cevabını verdi." (Buhari)
  • Cibril (as) bana komşu hakkında o derecede tavsiyelerde bulundu ki, onu mutlaka bana mirasçı yapacak sandım. (Buhari)
  • ALLAH'a ve kıyamet gününe iman eden, komşusuna sevgi gösteren kimsedir. (Buhari)

KOMŞUYA VERİLECEK HEDİYEYİ KÜÇÜMSEMEYİN

  • Ey Müslüman kadınları! Sakın bir komşu kadın, bir koyun paçası da olsa komşusu olan bir kadına hediye ve sadaka vermeyi küçümsemesin. (Buhari)
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun