Apartman ve AVM’lerdeki mescitlerin üstleri de mi mescit gibidir?

Soru Detayı

- Apartman ve alışveriş merkezilerinin alt katlarında genellikle mescidler oluyor, Hanefi fıkhına göre ise mescidler göğe ve yere kadar mescid hükmündedir deniliyor.
- Apartmanlarda ve avm’lerde, ister istemez mescid içinde yapılmayacak şeyler yapıyoruz, bunun hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hüküm, apartman mescidleri için geçerli değildir.

Mescid haline getirilmiş odalar ve katların, üstündeki daireler ve altındaki daireler mescid hükmünde olamaz.

Ancak, mescid önceden var ise onun üzerine bina veya odalar eklenemez.

Buna göre, yeni yapılan binalarda veya AVM’lerde alt katın veya üst katın camiye tahsis edilmesinde bir sakınca yoktur. Böyle bir yerin altı veya üstü cami hükmünde olmaz.

Kaynak:
Ebu İshak eş-Şîrâzî, el-Mühezzeb, 1/447
İbn Kudame, el-Muğni, 4/568.
İbni Abidin, 3/370.
Fethu’l-kadir, 5/444.