Anneye karşı nasıl davranmak gerekir? Annemle sürekli tartışma içerisindeyiz; bana bağırıp kızdığı zaman ben de ona bağırıyorum. Bana küfür edip ağır laflar söylüyor, ben de karşılık veriyorum, içimden beddua ediyorum.Acaba günah kazanıyor muyum?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anneniz size ağır sözler söylese dahi, sizin ona mukabilde bulunmanız haramdır.

Allah Teala anne babaya "üf" bile demeyin, onları azarlamayın, onlara güzel söz söyleyin buyuruyor. Sizin annenize kırıcı sözler sarfetmeniz haramdır.

Annenizden özür dileyip gönlünü almalısınız. Ayrıca tövbe etmeniz gerekir.