Boş içki kasalarını taşımak haram mıdır? Ben büyük bir alışveriş mağazasında çalışıyorum. Haftada bir sefer, müşteriler boş su veya içki kasaları iade ediyorlar; ben de o kasaları yerlerine diziyorum...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayri müslim olan bir kimse, şarap taşıtmak için Müslüman birisini tutsa, İmam-ı Azam'a göre işçinin bu taşımadan dolayı aldığı para helâldir, fakat İmam-ı Muhammed'le İmam-ı Ebû Yusuf'a göre caiz değildir.

Yine Ehl-i kitap bir gayri müslim, bir Müslümanın hayvanını veya gemisini şarap taşımak için kiralasa; Müslümanın aldığı para İmam-ı Azam'a göre helâl, İmameyne göre caiz değildir.

İmam-ı Azam'a göre, yurt dışında gayri müslim bir ülkede boş içki kasasını taşımak haram değildir.