Anne ve babanın, çocuğuna "babacığım, anneciğim, aşkım" demesi uygun mu?

Soru Detayı

- Anne ve babanın çocuğuna "babacığım, anneciğim, aşkım vs." demesinde İslamiyet açısından bir sakıncası var mı?
- Konu hep psikolojik ve freudcülük açısından değerlendirilmiştir. Bunun dinimiz açısından durumunu öğrenmek istiyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anneciğim, babacığım demekte sakınca yoktur; bu ifadeler sevgi, merhamet, şefkat ifade eder.

Küçük çocuklara aşkım demekte de sakınca yoktur. Büyüklere gelince, bu ifade ancak karı-koca arasında kullanılabilir.

Ancak, karı-koca arasında, kadının kocasına babacım demesi ya da kocanın eşine annecim demesi doğru değildir. Nitekim, sahabiden biri karısına "Ey bacım" diye hitabetmiş de Hz. Peygamber (asm) Efendimiz "Bu senin kız kardeşin midir?" diyerek erkeğin karısına bu şekilde konuşmasını yasaklamıştır. (Beyhakî, es-Sünenü'l-kübra, 7/366; İbn Hacer, Fethül-Bari, 11/305)