Anne ile oğlu arasında hürmeti müsahere olur mu?

Soru Detayı

- Bu soruyu akademik olarak merak ettiğim için sormak istiyorum.
- Bir genç Hanefi mezhebine bağlı anaannesi ya da babaannesi (tüm aile Hanefi mezhebine bağlı) ile hürmeti müsahere gerçekleşse aralarında, o gencin anne ve babasının nikahına bir zarar gelir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği üzere, Hanefi mezhebine göre, zinadan da hürmet-i musahere hasıl olur. Bunun yanında zinanın mukaddimesi sayılan öpmek, şehvetle dokunmak, fercine bakmak gibi hususlar da bu hükmün birer unsuru sayılmıştır.

- Hanefi alimlerinin bildirdiğine göre, “'musahere'den meydana gelen hürmet, reda’ (süt emme) ve nesepten gelen hürmetle eş değerdir. Bu hürmetler (mahremiyete vesile olan unsurlar), baştan itibaren ilgililerle nikahın kıyılmasına mani olduğu gibi, mevcut nikahın devam etmesine de manidir.” (bk. Mebsut, 4/208)

Bu ifadelere göre, sorudaki konuda çocuğun anne-babasının nikahı da düşer.

Bununla beraber, Hanefi kaynaklarında doğrudan bu meseleyi açıklayan bilgilere rastlayamadık.

Şunu da söyleyelim ki, alimlerin cumhuru (Maliki, Şafii, Hanbelilere) göre, Hanefilerin, zinanın mukaddimeleriyle ilgili görüşleri isabetli değildir. Yine Maliki ve Şafiilere göre, zina da hürmet-i musahereye sebep olmaz. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-islami, 9/124-125)