Altın emanet edilen kuyumcu iflas etti, zekat gerekir mi?

Soru Detayı

- Babamın 200 gr. altını vardı. Hac için kenarda dursun niyetiyle bir kuyumcu tanıdığa emanet etmişti. Kuyumcu iflas edip kayıplara karıştı.
- Bu altınlar için zekat düşer mi veya bundan sonraki zekat niyetine sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu altınlar artık sahibinin mülkiyetinde mevcut olmadığı, iflas ile yok olduğu için zekat düşmez.

Sağlam bir alacak da olmadığı için, onu havale ederek zekat ödenemez.

Emanet alan kişinin bir kusuru yoksa, bunun kaybolmasından, çalınmasından sorumlu olmaz ve tazmin etmesi gerekmez. Ancak ihmali, kusuru varsa bundan sorumlu olur ve emaneti tazmin etmesi gerekir.

Özetle kaybolan, gasp edilen veya ne zaman geleceği belli olmayan bir malın zekatı yoktur.

Bk.
Mecmeu’l-enhur, 1/194.
Muğni’l-muhtac, 1/410.