"Allallahi tevekkelna rabbenaf'teh beynena ve beyne kavmina ..." diye başlayan duanın yazılışı nasıldır ve anlamı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu duanın Latin harfleriyle yazılışı aşağıda gibidir:

"Allallahi tevekkelna rabbenaf’teh beynena ve beyne kavmina bilhakki ve ente hayru’l-fatihin. Ya Fettah, ifteh lena hayre’l-bab bicahi sahibi’l-vesile."

Manası şöyledir:

“Biz yalnız Allah’a dayanırız. Ey bizim Rabbimiz! Bizimle şu halkımız arasında sen âdil hükmünü ver, (ki haklı haksız açığa çıksın). Sen elbette hüküm verenlerin en iyisisin! (A'raf, 7/89) Ey bütün kapıları açabilen Fettah! Vesilenin sahibi (Hz. Muhammed) hürmetine, bize en hayırlı kapıyı aç!”