Allah'ın varlığının ve birliğinin delilleri nelerdir?

Soru Detayı

- İnanmayan insanlara nasıl ispatlarız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“De ki, Allah birdir. O Samed’dir. Doğurmamıştır ve doğurulmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur.” (İhlas, 112/1-4)

- Bir vagonu diğer vagon çekiyorsa en baştakini kim çekiyor? Şu halde bu kainatın icat edeni ve var edeni olmalı değil mi?

- Her aklıselim sahibi bilir ki, uluhiyet sıfatına sahip olan ve vücudu hariçten bir varlığın değil, zatının gereği bulunan varlık, tam bir kudret maliki, mutlak bir hüküm ve galebe sâhibidir.