Allah'ın, Peygamberini kendisine şirk edinmesi düşünülebilir mi?

Soru Detayı

- Cenab-ı Allah cc -habibine bir lütuf olarak- kendisine şirk koşulması hususunda Peygamberini istisna etmiş olabilir mi? Yani Onu (asm) kendisine denk görülebilecek bir makama çıkarmış mı?

"Allah'a ve Resulune itaat edin." gibi ayetler kafamı karıştırıyor. O sebeple böyle bir soru sorma ihtiyacı duyuyorum. Ayrıca Peygamberimiz de sözlerinde daima "Kim Allah'ı ve Resulunu severse,.." gibi ifadeler kullanıyor.

- Neden Allah cc kendi isminin yanında sürekli resulunun ismini zikrediyor? Neticede O da sadece elçilikle vazifeli bir vazifedar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberler dahil Allah’ın hiç bir şeriki yoktur.

Allah’ın, peygamberine itaat etmeyi kendine itaat etmekle birlikte zikretmesi, onun elçiliğine yapılan bir vurgudur.

İnsanlarla Allah arasında iletişim sağlayan elçidir. Allah’ın emirleri ve yasaklarını bildirdiği zaman herkesin elçiye itaat etmesinin gerekli olduğu açıktır.

İşte, Allah’ın peygamberine kelime-i şehadette, ezanda, teşehüdde ve Kur’an’ın bir çok ayetinde verdiği yüksek makam, -haşa- bir ortaklık manasında değil, elçinin misyonuna ve katındaki değerine yapılan bir hatırlatma itibariyledir.