Allah'ın "ol" emri ezeli olduğuna göre, olan şeyin de ezeli olması gerekmiyor mu?

Soru Detayı

''Allah (c.c.) bir şeye ol der o da oluverir.'' der Kur'an.

- Peki Allah (c.c.)'ın ''ol" emri ezeli olduğuna göre ''ol'' sonucunda olan şeyin de ezeli olması gerekmiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konudaki genel kural şudur: Allah’ın isim ve sıfatlarının ezeli  olması, yaptığı fiillerinin ezeli olmasını gerektirmez. Bilakis onların sonradan var olmalarını, hadis olmalarını gerektirir.

Nitekim Allah’ın kudreti de kelam sıfatı gibi ezelidir. Fakat kudretin yarattığı kâinat hâdistir, sonradan yaratılmıştır, ezeli değildir.

"Ol“ emri, Allah’ın kudretinin sonsuzluğundan ve süratle yapmasından kinayedir.