Allah’ın mahiyeti zatiyesi mahluk mu?

Soru Detayı

- Allah’ın mahiyeti zatiyesi mana aleminin içerisinde yer alıyorsa, -haşa- Allah’ın mahiyeti mahluk mu oluyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Her şeyin mahiyeti onun aslıdır, kendisinin hakikatidir. Dolayısıyla, mahiyeti mahluk olan bir varlık kendisi de mahluktur.

Allah ezelî / önsüz olduğuna göre, elbette onun mahiyeti de ezelîdir.

Allah’ın mahiyet-i zatiyesi mana âleminin içerisinde yer almıyor. Çünkü Allah var iken ne maddi ne de manevi bir âlem söz konusu değildi. Nitekim sahih bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

 Allah vardı ve onunla birlikte hiçbir şey yoktu!” (bk. Buhari, Bed’u’l-halk, 1)

- İbn Hacer bu konuyla ilgili şu tespitte bulunmuştur:

“Bazı kitaplarda bu hadis rivayetinde şu ifadelere yer verilmiştir: Allah vardı ve onunla birlikte hiçbir şey yoktu!.. O şimdi de o eski durumundadır. Ancak, 'O şimdi de o eski durumundadır.' Manasındaki son cümle, hiçbir hadis kaynağında yoktur.” (bk. Fethu’l-Bari, 6/289)

Bu son cümle hadis olarak sahih değilse bile, manasının doğruluğunda asla şüphe yoktur.