Allah’ın her şeyi bilmesi demek, kendi isteyeceği şeyleri bilmesi demektir ve bu durum anlamsız olmaz mı?

Soru Detayı

- Ben Allahın tam anlamıyla anlaşılamayacağını biliyorum, ama Allah’ın ilim diye bir sıfatı var ve her şeyi bilmesi demek kendi isteyeceği şeyleri bilmesi demektir ve bu durum anlamsız olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- “Allah’ın her şeyi bilmesi demek, kendi isteyeceği şeyleri bilmesi demektir.” gerçekten anlamsızdır. Çünkü böyle olmazsa, -haşa- “Allah istediğini bilir, istediğini de bilmez.” manası çıkar ki, bu ifade, anlamsızlığın en anlaşılmaz versiyonudur.

- İnsan olarak kendi iradenizle bildiğiniz bir şey hakkında cahil olabilir misiniz? “Tecahül-ü ârif” (bilmezlikten gelmek) ayrı bir şeydir. Fakat hiç kimse kendi ilim dağarcığında var olduğu halde “istediğini bilir, istediğini bilmez” konumunda değildir. Bu aynı zamanda bir tezattır. Aynı anda hem gece hem gündüz mümkün olmadığı gibi, aynı anda -bildiği bir konu hakkında- hem bilgili hem cahil olunmaz.

- Hülasa: Allah’ın ilmi ezelidir, cehalet onun içine giremez, onu bölemez, onu azaltamaz. Bu ezeliyetin gereğidir.

Allah’ın bilmediği hiçbir şey yoktur. Bunun en büyük delili şudur ki, bütün kâinatı ve içindekileri yaratan, onları idare eden ve onları varlıkta tutan yalnız Allah’tır. Eğer zerre kadar bir cehalet söz konusu olsaydı, şimdi bu düzen milyar defa altüst olmuştu.

Halbuki, güneşin ne zaman/kaç yıl sonra tutulacağı, kaç dakika veya saniye sonra açılacağı bilinmektedir.

Demek ki sonsuz bir ilim dairesinde iş yapan sonsuz bir kudretin sahası, bütün geçmiş ve gelecek zamanlardır.

Demek ki Allah her şeyi bilmektedir.