Allah neden bekarlıkla imtihan ediyor?

Soru Detayı

- Fakirler neden evlenemiyor ve Allah neden aşk acısıyla ve bekarlıkla imtihan ediyor?
- Bazı insanlar fakirlikten dolayı evlenemiyor ve aşk acısı çekiyor. Ya sevdiği kız onu reddediyor ya da ailesi fakir diye kızını vermiyor. Peygamberimiz aleyhissalatü vesselam aşırı fakir ve karnı aç olmasına rağmen Hazreti Hatice Peygamberimizi reddetmedi, hatta ailesi kızını peygamberimize verdi.
- Hazreti Hatice Peygamberimizle evlendi, ancak Peygamberimizi aşırı fakir diye boşamadı. Ama biz olsak hemen reddediliriz ve ailesi kızını bize vermez, hatta sevdiğimiz kişi bizden hemen boşanır. Hazreti Hatice Peygamberimize "sen aşırı fakir ve karnın aç olduğu için seninle evlenmek istemiyorum, bu yüzden seni reddediyorum" demedi. Ama sevdiğimiz kişi bize böyle der.
- Peygamberimiz aşk acısı çekmedi. Allah Peygamberimizi aşırı fakir aşk acısı, bekarlık ve sevdiği kişi ile evlenmemeyle imtihan etmedi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günümüz Türkiye’sinde bazı insanlar daha çok lüks bir hayat sürmek istedikleri için, maddi durumu iyi olmayan birisi ile evlenmek istemeyebiliyor. Yoksa herkes maddi imkanlarına göre ev bulabilir ve yine lükse, israfa kaçmadan evlenebilir.

Nitekim Peygamber (asm) Efendimiz ve sahabeler de çok az bir imkânla evlenmişler, kaldıkları evler, yaptıkları düğünler, giydikleri elbiseler bakımından bugünün en fakirinden daha az imkanlara sahiptiler. (bk. Buhari, Nikah, 71; Tirmizî, Nikah, 11)

Peygamber Efendimizin (asm) kendi düğünlerinde davetlilere ikram etmiş olduğu yemekler, bazen hurma, yağ ve kavuttan yapılan bir tür yemek (hays); bazen arpa unundan yapılmış bir yemekten ibarettir. Hz. Fatma’nın çeyizi için “dünyanın en sade ve mütevazi çeyizi” denilmektedir.

Görüldüğü gibi İslam, sade, basit ve israftan, şatafattan uzak bir evlilik öngörmektedir. Bu şartları kabul eden herkes günümüzde evlenebilir.

Aşk acısı sadece fakirlere has değil, sevip de kavuşamayan binlerce kişi vardır. Tarihe ve kültürümüze mal olmuş aşk acısı çeken kişilerin hikâyelerine baktığımızda mesela Leyla-Mecnun, Kerem-Aslı, Ferhat-Şirin vb hiçbirisininim acı çekmesinin nedeni fakirlik değildir.

Aşk acısı çekmek ister zengin isterse de fakir olsun herkes için zorlayıcı ve acı olabilir. Önemli olan bunu aşmaya çalışmaktır. Bunu aşmanız için size birkaç tavsiyemiz olacaktır.

Duygularınızı Kabul Eedin

Üzüntü, öfke, hayal kırıklığı gibi duygular yaşamanız normaldir. Bu duyguları kabul edin ve kendinize zaman tanıyın.

Duygularınızı Paylaşın

Güvendiğiniz bir arkadaşınızla veya aile üyenizle konuşmak, hislerinizi paylaşmak, üzerinizdeki yükü hafifletebilir.

Kendinize Dikkat Edin

Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve yeterince uyumak, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı destekler. Kendinize dikkat etmek, yani ruh ve beden sağlınıza önem vermek, toparlanmanızı hızlandırabilir.

Yeni İlgi Alanları Edinin

Hobiler, yeni etkinlikler veya kurslar, dikkatinizi dağıtmanıza ve yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olabilir.

Geçmişe Takılı Kalmayın

İlişkinizin neden bittiğini sürekli düşünmek yerine geleceğe odaklanın. Geçmişteki hatalarınızdan ders çıkararak ilerlemek daha yapıcı olacaktır.

Destek Alın

Eğer aşk acısı sizin günlük yaşamınızı ciddi şekilde etkiliyorsa, bir terapist veya danışmandan profesyonel yardım almak faydalı olabilir.

Kendinize Zaman Tanıyın

İyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Kendinize karşı sabırlı olun ve iyileşmek için gereken zamanı verin.

Geçmişi Unutmayın Ama İlerlemesini Bilin

İlişkinizden dersler çıkarın ama kendinizi geçmişte sıkışıp kalmaktan alıkoyun. Geleceğe odaklanarak yeni bir başlangıç yapmayı öğrenin.

Unutmayalım ki, bu dünyada bir imtihandayız, dolayısıyla herkesin imtihan sorusu farklı farklıdır. Kimin aşk acısıdır, kimin hastalıktır, ölümdür, sakatlıktır vb.

Siz de çektiğiniz acılara bir imtihan sorusu olarak bakın.

Ayrıca bunların geçici olduğunu, sabretmeniz karşılığında ahirette mükafatınızın çok fazla olacağını, belki sizin için böylesinin daha hayırlı olduğunu, kaderinizde olan kişinin elbette bir gün nasibiniz olabileceğini düşünün.

İbrahim Hakkı Hazretlerinin şu mısrasını zaman zaman tekrar edin:

"Bir işi murat etme,
Olduysa inat etme,
Hak’tandır o, reddetme,
Mevla görelim neyler,
Neylerse güzel eyler."