Allah Kur'an'da kuluna bir şeyi bildirir mi? Sıkıntılı bir halimiz var; Kur'anı açıp okuyarak o olayla ilgili bir şeyi gaybi veya neler olabileceğini Allah bildirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'in esas amacı, insanların dünya ve ahiret hayatlarının saadetini temin edecek düsturları vazetmektir.

Kur'an-ı Kerim'in bir çok özelliği vardır. Onu okuyan kişi hem dünyevi, hem uhrevi hem akli hem de ruhi sıkıntılarını giderir. Bu bakımdan Kur'an-ı Kerim'in her ayetinde insanların maddi ve manevi sıkıntılarına deva olacak özellikler vardır. Bundan dolayı Kur'an-ı Kerim okurken kendi problemlerinizin tedavisini sağlayacak hükümleri bulmanız mümkündür.

Şu hususa dikkat etmek gerekir ki; evet bir insan Kur'an-ı Kerim'in bir ayetini okuyarak onda kendi problemine bir çözüm bulabilir. Ancak orada ifade edilen manayı yanlış yorumlayarak hata edebilir.

Ayrıca kişi Kur'an-ı Kerim'deki bir ayeti okuyarak gelecek hayatı ile ilgili hüküm çıkararak, o şekilde amel etmesi de doğru olmaz. Çünkü işin ehli olmayınca yanlış yorumlayarak hata edebilir.