Kur'an-ı Kerim Türkçe harflerle okunabilir mi? Tecvitli okumamak namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'i en iyi okumanın yolu, orjinal şekliyle okumaktır. Çünkü Arapça'da bulunan bazı harflerin karşılığı diğer dilerde bulunmamaktadır.

Ülkemizde yaz döneminde cami ve Kur'an kurslarında Kur'an-ı Kerim eğitimi verilmektedir; buralardan öğrenebilirsiniz.

Âlimlerimiz Kur'an-ı Kerim'e bakmanın dahi sevap olduğunu söylemişlerdir. Kur'an-ı Kerim'e bakmak sevap olduğuna göre, onu başka bir dille yazılmış olsa bile okumanın elbette sevabı vardır.

Kur'an-ı Kerim okumanın en güzel şekli, tecvitli okumaktır. Ancak tecvitli okumamak namazı bozmaz. Ayrıca birbirine benzeyen harfleri benzer okumak da namazı bozmaz.