Allah, kötü anneye neden yardım ediyor?

Soru Detayı

- Çocuğumuzu yıllarca benden uzak tutan yalancı anneye Allah neden yardım ediyor?
- 4 yıldır görmediğim bir çocuğum var. Çocuk annesi ondan boşandığım için onu görmeme izin vermiyor. Hepsini yazamam ama bu eski karım ve ailem tarafından çok kötü bir şekilde yapılıyor. Çocuğun yanında olmak ve onun büyüdüğünü görmek istiyorsam, o ve ailesi beni onunla kalmaya zorlamaya çalıştı. Boşanmak için gerçekten iyi bir nedenim var ve şimdi beni cezalandırıyorlar.  Kadınların çocuk üzerinde daha fazla hakka sahip olduğu ve mahkeme sistemini kullanabildiği bir ülkede yaşıyorum. Yanıldığını kanıtlasam bile oğlumla olmama izin vermeyecekler. Yani tüm kapılar kilitlendi, daha fazlasını denemek için gidecek yerim yok, bunu 4 yıldır yapıyorum.
- Kafamdaki soru, Allah'ın bu kötü anneye benim üzerimden neden yardım ettiğidir. Anlamıyorum. İmtihan dersek, ben oğlumu büyüdüğünü görmek için kaybettim ve tüm duygular kırıldı sonuna kadar. Daha fazla sabrım yok, gerçekten ölmek istiyorum, çünkü bu dünyada daha fazla ışık görmüyorum, burada daha fazla bir şey istemiyorum. Yaşamaktansa ölmek daha iyidir çünkü korkarım daha kötü olacağım.
- Müslümanların en iyisi değilim ama Allah'ın bana bundan daha fazla yardım edeceğine veya etmesi gerektiğine ve ahirette telafi edileceğine inanıyorum. Her şey ahirette.
- Neden Allah onu bunun için cezalandırmıyor ve her seferinde yanına kalıyor. Allah'ın adaleti nerede?
-  Şu anda ona en çok ihtiyacım olduğunda Allah nerede?
- Oğlumu kaybettim, büyüdüğünde onu görmek için beklemek istemiyorum. Bu ne Allah'ın sevgisi, ne rahmeti, ne de başka bir şey. Allah bana yardım etmediği için kendimi çok kırılmış hissediyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah bu dünya hayatında kullarını, serbest iradeleriyle iyi ve kötü, mümin ve kâfir, salih ve fasık… kullar olmalarını murad ederek yaratmıştır.

İyi kuluna yardım eder de kötü kulunun kötülüğünü engeller ise imtihanda kopya vermiş öğretmen gibi olur.

Dua ve sadaka gibi bazı fiiller sebebiyle istisnai (mucizevi veya keramet) olarak Allah müdahale eder, kötülüğü engeller, iyiye yardım eder; ama bu genel kural değildir.

Sizin durumunuzda size yardım etmek için kadının (annenin) zulmünü engellese o anne, istediği hâlde zulüm yapamaz ve istediği hâlde kötü olamaz; halbuki isteyen iyi, isteyen kötü olacak; kural budur.

Siz her şeye rağmen iyi olmaya ve duaya devam edin.

Musibete uğrayan kişiye gelince, bu musibet netice itibariyle o insan hakkında rahmet olacaktır. Eğer günahları varsa onlara kefaret olacaktır. Günahı yoksa, gelecekte işleyeceği günahlara kefaret olacaktır. Ayrıca başına gelen bu musibetler belki de onun cennete gitmesine vesile olacaktır. Yani Allah o musibetzede kuluna rahmetiyle muamele edecek, vereceği mükâfatlar o musibeti hiçe indirecektir.

Bizler olayların içyüzünü bilemediğimiz için, zahiren kötü olan bir olayı hemen kötüye yorumlayıp "Neden bu böyle oldu? Neden şöyle oldu?" diye itiraz etmekteyiz. Elbette bela ve musibet istenilmez. Ancak geldiği zamanda isyan değil sabredip şükretmek ve mükâfatını düşünüp "Kahrında hoş, lütfunda hoş." diyebilmektir. Bu kulluğun üst mertebesidir.