Allah ile irtibatımı nasıl güçlendirebilirim?

Soru Detayı

- Ben 16 yaşındayım, Allah ile irtibatımı nasıl güçlendirebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikli olarak ergenlik çağınızda olmanıza rağmen taşımış olduğunuz bu iman şuurundan dolayı sizi tebrik ederiz.

Allah ile irtibatı artırmanın birinci yolu onu çok iyi tanımak ve ona olan imanınızı güçlendirmekle başalar.

Çünkü bilindiği gibi, ikili ilişkilerde kişi, ancak iyice tanıdığı, değerini, maharetlerini bildiği insanlarla güçlü bağlılık kurabilir, ona saygı ve hayranlık duyguları taşıyabilir. Yani onu hem aklına hem de gönlüne alabilir. Öyle de Yüce Allah’a, isimlerini ve sıfatlarını ve onların yeryüzündeki yansımalarını, yani gücünü, kudretini, ilmini, rahmetini, iltifatını, ikramını anladıkça daha çok yakınlaşmış oluruz.

Başta kendi hayatımız olmak üzere kâinatta her yerde, her zaman onun varlığının izlerini görüp irtibatımızı aralıksız sürdürebiliriz. Kendisini onun huzurunda hissedip ona göre davranır. Buna İslami literatürde "huzur-u daimî" denir.

Bunun yanında Allah ile irtibatı en çok artıran ibadetlerdir.

İbadet, Allah’ın isteklere uymak, yasaklarından da sakınmaktır.

Bunların başında ise açık ve gizli şartlarına uyularak tadil-i erkân ile kılınan namaz ibadeti gelir. Çünkü namaz müminin miracıdır. Nasıl Peygamber Efendimiz (asm) Miraç’ta Cenab-ı Hakk'ın huzuruna çıktı ise, bir mümin de namazında aynen o şekilde Allah’ın huzurundadır. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm) bir hadisinde şöyle buyurur:

Kulun Rabbine en yakın olduğu (an) secde hâlidir. Öyleyse (secdede iken) çokça dua ediniz.” (Müslim, Salât, 215)

Namaz başta olmak üzere Allah’ın bütün emirlerine uymak ibadet olduğu gibi, onun bütün yasaklarından yani günahlardan sakınmak da ibadettir. Böylece her sakınmamız bizi ona yaklaştıracak ve onunla olan irtibatımızı güçlendirecektir.

Allah ile irtibatı artırmanın bir diğer yolu ise, Yüce yaratıcıyı zikirle bol bol tesbih etmektir. Mesela, anlamını düşünerek, La İlahe İllalah, elhamdulillah, Allahü ekber gibi zikirleri bol bol çekmek gibi.

Allah ile irtibatı artırmanın bir diğer yolu ise, başta şahsınız olmak üzere, çevrenizde, dünyada meydana gelen hadiselerin, olayların hikmet cihetini düşünmektir. Böylece her şeyde onun izini, eserini göreceğiniz için irtibatınız güçlenecektir.

Bu çerçevede size son tavsiyemiz sadece olaylarda değil, kâinattaki her canlı ve cansız varlıkta Allah’ı görmeyi, yani tefekkür etmeyi alışkanlık hâline getirmenizdir.