Yolculuğa çıkan biri için Peygamber Efendimiz hangi duayı etmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis rivayeti şöyledir:

Bir adam Peygamber aleyhissalatü vesselama gelerek:

- Ya Resûlallah! Yolculuğa çıkıyorum; bana dua et, dedi.

Resûl-i Ekrem de:

- “Allah sana takva nasib etsin.” buyurdu. Adam tekrar:

- Bana dua et, deyince:

- “Allah günahını bağışlasın.” buyurdu. O yine:

- Bana dua et, deyince de:

- “Bulunduğun her yerde, kolayca hayır yapmanı sağlasın.” buyurdu. (Tirmizî, Daavat 45)

Adını bilemediğimiz bir sahabi Peygamber (asm) Efendimizi ziyaret ederek sefere çıkmak istediğini söyledi ve “Bana azık ver!” dedi. Bu sahabînin Resulullah Efendimizden istediği, herhalde yiyecek, içecek türünden bir azık değildi. Onun istediği, bedene değil ruha fayda veren manevi azıktı. Bu sebeple Efendimiz (asm) ona “Allah sana takva azığı versin.”, yani Allah’ın emirlerine uymanı, yasaklarından kaçmanı sağlasın, diye dua etti.

Resûl-i Ekrem aleyhissalatü vesselamın bu güzel duası, “azığın en hayırlısının takva olduğunu” (bk. Bakara, 2/197) belirten ayet-i kerimeye dayanmaktadır.

Sahabînin fakir olması, seyahate çıkacağı için de yiyecek türünden azık istemesi pekala mümkündür. O takdirde burada takvanın, insanlardan bir şey istememek manasını düşünmek daha uygun olur ve Efendimizin (asm) bu sahabîye “Allah seni kimseye muhtaç etmesin ve dilendirmesin.” anlamında dua ettiği söylenebilir.

Sahabînin ikinci defa dua istemesi üzerine, ilk duasına bağlı olarak, şayet Allah’a saygıda kusur edersen, “Allah günahını bağışlasın.” diye dua etti.

Üçüncü olarak da Efendimiz (asm) hem dünya hem ahiret saadetini içine alacak şekilde ve son derece kapsamlı bir ifadeyle, “Bulunduğun her yerde, kolayca hayır yapmanı sağlasın.” buyurdu.

İnsanın hayattaki en büyük gayesi çok hayır yapmak, bol sevap kazanmak olduğuna göre, Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) bu dua ile sahabîsine en güzel temennide bulunmuştur. Buna göre:

- Yolculuğa çıkan kimse, manevi derinliği olduğuna inandığı kimselerden dua etmesini istemeli, onlar da bu kardeşlerine kapsamlı dualarda bulunmalıdır.

- Takva sahibi olmak, günahları bağışlanmak ve kolayca hayır yapabilmek kazançların en büyüğüdür.