Allah için “varlık” tabiri kullanılamaz mı?

Soru Detayı

- Bir tane forumda “Yaratıcılık sıfatı olan birisi (Allah c.c) zamanın ve mekanın ötesinde bir şeydir, bu yüzden Allah’a varlık demek yanlıştır. Varlık kainatın yaratılmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır.” diye bir yorum gördüm bu doğru mu?
- Mesela biz insanlar bir varlığız. Allah da bir varlık değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'de Allah, “Doğurmamış ve doğmamıştır.” (İhlas, 112/3) “O’na benzer hiçbir şey yoktur.” (Şura, 42/11) buyurmaktadır.

Bu yönüyle Allah kendisi dışındaki varlıklar gibi bir “varlık” değildir. Yani var olmak için -haşa- kendisi için bir sebep / neden yoktur.

Ancak Allah’ın zat ve sıfatıyla var olduğu; başlangıç ve sonunun bulunmadığı cihetiyle O, vardır ve var olmaya devam edecektir. Çünkü Allah’ın varlığında ve birliğinde hiçbir şüphe bulunmamaktadır.

Unutmamak gerekir ki, yegane vacip varlık Allah Teâlâ’dır ve O’nun yokluğu asla düşünülemez.