Allah birdir dese inanmam, demek küfür mü?

Soru Detayı

- Bazı kimselerin dediklerine inanmadığımızı belirtmek için, "Allah bir dese yine inanmam" şeklinde ifade kullanırız.
- Bu şekilde biz söz söylemek kişiyi dinden çıkarır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tevil (yorum, sözü maksada göre anlama) imkanı bulunduğu sürece, bir sözden dolayı kişiyi tekfir etmek (kâfir oldun demek) doğru değildir.

Bu sözün manası, Allah’ın birliğine inanmamak değildir, yalancı olduğuna inanılan bir kimse bunu söylediğinde onun ikiyüzlü olduğuna, dilinden bunu söylese de kalbinden samimi olarak söylemediğine inanmaktır.

Bununla beraber, bu tür ifadelerden sakınmak gerekir.

Nitekim, Hz. Peygamber (asm), Allah’a ve ahiret gününe iman eden kişilerin suçlama / suçlanma ve kınanmaya sebep olacak davranışlar içinde olmamasını, bunların yapıldığı yerlerde durmamasını istemiştir. (Buhari, İtkaf,11; Müslim, Selam, 24).

Hz. Ali de “İnsanların yadırgayacağı yerlerden uzak durun.” sözüyle, Müslümanların hoş karşılanmayacak, yanlış anlamalara ve haksız ithamlara sebep olabilecek davranışlardan kaçınmaları gerektiğini vurgulamıştır (Serahsî, Mebsut, 3/58).

Demek ki, Müslümanın her hali, her tavrı, her sözü güzel olmalı, güzel şeyleri hatırlatmalı...