Allah asla tarif edilemez mi?

Soru Detayı

- Deniyor ki “Allah asla tarif edilemez.” Fakat biz biliyoruz ki; Allah, Hz. Musa’yla Tur dağında, Peygamber Efendimizle de (sav) Miraç hadisesinde birebir görüşmüştür.
- En azından Miraç hadisesindeki görüşmeyle ilgili; Peygamber Efendimizin, Allah’ın zatıyla ilgili bir tarifi olmuş mudur? Bu konuda bir beyanı olmuş mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Miraç hadisesinde Hz. Peygamber Efendimiz (asm), Allah’ın zat-ı akdesi ilgili hiçbir bilgiye yer vermemiştir.

“Allah’ın zatı tarif edilemez.” diyenlerin maksadı, zatının nasıl olduğunu açıklayan bir tarifin yapılmasının mümkün olmadığıdır... Çünkü "Allah, hiçbir şeye benzemez ve hiçbir şey ona benzemez.”

Oysa tarif bilinmeyen bir şeyin bilinen unsurları nazara alınarak yapılır.

Mutlak meçhul olan bir varlık hakkında hüküm vermek mümkün olmadığı gibi, tarifini yapmak da imkânsızdır.

Keza, “Allah” lafza-i celali, onun zat-ı akdesine bir alem / özel isim olduğu için onun da tarifi yapılmaz. Çünkü ne bir cinsi ne bir faslı vardır. Bir mefhumu da yok ki, bu itibarla kendisine ait fertlerin vücutları farz edilsin.

Bu sebeple böyle bir farz mümtenidir, imkânsızdır.