Alimin ölümü İslam’da açılan bir gediktir, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Alimin ölümü İslam’da açılan bir gediktir anlamında bir hadis olduğunu duydum.
- Bu kaynakta böyle bir hadis var mı, varsa alimin ölümü İslam’da gedik açması ne demektir?
- Ben, alimin ölümü alemin ölümüdür, şeklinde bir hadis biliyordum. Hangisi doğru, yoksa ikisi de hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, “Âlimin ölümü İslam’da açılan bir gediktir.” anlamında bir hadis vardır. (bk. Darimi, Mukaddime, 32, 1/351)

Muhakkik Hüseyin Selim’in bildirdiğine göre, bu rivayet sahihtir. (bk. a.g.y-Talik)

- Esasen bu rivayet daha çok “Âlimin ölümü âlemin ölümüdür.” anlamında bir hadis olarak meşhur olmuştur. Fakat gerek değişik kaynaklarda gerek Arapça-Türkçe internette yaptığımız araştırmada bu ifadeye rastlayamadık.

- Âlimlerin ölümünün bu kadar zararlı olmasının bir hikmeti, onların peygamberlerin varisleri olarak gelen vahyin eğitim ve öğretiminde başrol almalarıdır.

Mesela, eğer müfessir, muhaddis, fakih, mütekellim gibi değişik ilim dalında mütehassıs olan milyonlarca âlim olmasaydı, bu ümmet İslam dinini nereden öğrenecekti.

İslam sarayının temel taşları âlimlerdir. Bir âlimin ölmesi binadan bir taşın düşmesi, bir gediğin açılması anlamına gelir.