Al-i İmran suresi 85. ayete göre, başka dinleri araştırmak caiz değil midir?

Soru Detayı

​"Kim İslam'dan başka bir din araştırırsa onun dini asla kabul olunmayacak, o, ahirette ziyankar olanlardan olacak." (Al-i İmran, 3/85)
- Bu arada başka dinleri araştırmamın nedeni günün birinde karşıma Hristiyan/Yahudi vs. dinlerden biri çıkarsa diye ona dinindeki mantıksızlıkları göstermek içindir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Al-i İmran suresi 85. ayetteki ifadeyi, sorudaki şekliyle “Kim İslam'dan başka bir din araştırırsa” tercümesi yanlıştır.

Ayette yer alan “yebteği” kelimesinin manası “araştırmak” değil, aramaktır. Yani kim İslam’dan başka bir din edinmeye kalkarsa onun bu dini kabul edilmeyecektir.

Bin yıldan fazladır, İslam aleminde “Dinler tarihi” ve benzeri çalışmaların literatürde yerlerini alması, sorudaki “araştırma” manasının yanlış bir tercüme olduğunun göstergesidir.