"Akvamu ve asvabu, fes'av ve femzû, kel'ıhni ve…" ifadelerinin manaları nedir?

Soru Detayı

"Akvamu ve asvabu, fes'av ve femzû, kel'ıhni ve k'essavfı, sayhaten ve zeyfeten, vada'nâ ve halelnâ"
- Bu ifadeler aynı anlama mı geliyorlar?
- Manaları nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akvam: En doğru / en sağlam, daha doğru/daha sağlam demektir.

“Muhakkak ki geceleyin kalkıp ibadet etmek daha tesirlidir ve Kur’an okuyuşu bakımından daha sağlam bir tilavet sağlar.” (Müzzemmil, 73/6)

mealindeki ayette geçen “akvam” kelimesi meallerde “sağlam” olarak geçmektedir.

Asvab: En isabetli, daha isabetli, daha doğru anlamına gelir.
Fe’s-av: Yürüyün, gidin, koşun gibi anlamlara gelir.
-Fe’mzû / fe’mdû: Gidin, yürüyün, yolunuza devam edin, anlamına gelir.
el-Ihn: Yün demektir. “ke” ise teşbih edatıdır.  “ke’l-ıhni": yün gibi, demektir.
- es’savf: yün demektir. “ke’s-savf”: yün gibi.
Sayhaten: Bir ses, bir çığlık, bir bağırtı gibi anlamlara gelir.
- Zeyfeten- doğrusu; Zakyeten (Zemahşerî, Yasin, 29. ayetin tefsiri):  Bir ses, bir bağırtı, kuşun çıkardığı ses.
Veda’na: İndirdik, hafifleştirdik, azalttık, üzerinden çekip aldık demektir.
- Halelna: İndirdik, hafifleştirdik, azalttık, üzerinden çekip aldık.