Akşam namazının kazası gündüz kılınırken kıraat açıktan mı yapılmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazlar kaza edilirken açıktan yahut gizli okumak bakımından kılınacak namaza göre değişir. Eğer namaz öğle namazı gibi gizli okunacak namazlardan ise kıraat gizli yapılır; açıktan okunacak namazlardan ve kişi imam ise kıraat açıktan yapılır. Eğer tek başına bu namazları kaza ediyorsa açıktan okumakla gizli okumak arasında serbesttir. (Vehbe Zuhayli, İsl. Fık. Ans.2, 258-259)

Buna göre tek başına akşam namazının kazasını kılan kimse, kıraatı yüksek sesle veya sessiz okumakta serbesttir.

Kıraatin sesli olduğu namazlar tek başına kılınırken sessiz kıraat de yapılabilir.