Aile içerisinde yaptığımız istişarelerde nasıl hareket etmeliyiz?

Tarih: 27.11.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerek aile içerisinde gerek iş ortamında gerekse farklı platformlarda, kararları alırken istişare (danışma) ile almamızı dinimiz emretmektedir.

Kurân'a göre istişare, mü'min bir toplumun en bariz alâmeti ve İslâm'a gönül vermiş bir cemaatin en önemli hususiyetidir. Kur'ân-ı Kerim'de şûrâ, namaz ve infakla aynı çizgide zikredilir ve şöyle buyrulur:

"Onlar (öyle kimselerdir) ki, Rablerinin çağrısına icâbet eder ve namazı dosdoğru kılarlar; onların işleri kendi aralarında şura iledir; kendilerine rızık olarak verdiğimizden de infakta bulunurlar." (Şura, 42/38)

İstişare esnasından herkesin fikri alınmalı, şayet başkası tarafından söylenen söze -velev ki yanlış dahi olsa- saygı duyulmalı, tenkid edilmemelidir. Bu istişarenin ruhuna aykırıdır. İstişare ederken herkes benim düşüncemi desteklesin gibi bir düşünce içerisinde olmak da istişarenin özüne uygun değildir.

İstişareye katılan her insan kendi fikrini söyler ve çoğunluğun kanaatine göre karar alınıp uygulanır.

İster icma kararıyla, ister çoğunluğun görüşüne göre olsun, şura, usulüne göre cereyan etmişse, artık orada üzerinde anlaşılan görüşe muhalefet etmek câiz değildir ve alternatif düşünceler ileri sürülemez. "Ben farklı ve isabetli bir görüşte bulunmuştum." veya "Ben muhalefet şerhi koymuştum." gibi sözlerle alınan karar aleyhinde rey izhar etmek, düpedüz bozgunculuk ve günahtır.

Allah Rasûlü (asm), kendi içtihatlarına rağmen böyle bir çoğunluğun görüşlerine uyarak Uhud'a çıkmış, sonra da evvel ve ahir, hatalı da olsa, ekseriyetin içtihatlarıyla alakalı hiçbir beyanda bulunmamıştır.

İlave bilgi için tıklayınız:

İslam'da meşveretin yeri ve önemi nedir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun